Menu główne
18.12.2020.
Smutna wiadomość dotarła do mnie.
Dnia 17 grudnia odszedł od nas Ryszard Siekierski SP2FAV wieloletni prezes
Żuławskiego oddziału terenowego PZK OT16. A jeszcze wczoraj wysłałem do niego maila, ostatniego na ten adres, którego Rysiu nie przeczytał.
Duża strata dla nas wszystkich. Spoczywaj w Pokoju Rysiu.
11.11.2020
Jakiś czas temu powstała zabawka do eliminacji zakłóceń. Mieszkając w blokowisku zauważamy wiele emisji zakłócających odbiór na naszych pasmach. Pewnym rozwiązaniem jest wykonanie eliminatora opracowanego przez kolegę DK9NL
W sieci jest wiele opsów tego urządzenia. Tutaj zamieszczam schemat i wzór PCB do tzw. prasowanki. Może właśnie tego szukaliście?
21.10.2020
Powstała nowa zabawka. Automatyczna skrzynka antenowa ATU-100 wg. N7DDC. Zastąpiła dotychczas używaną skrzynkę strojoną ręcznie opracowaną przez PA0FRI. Dotychczasowe próby nowej skrzynki wypadły pozytywnie, stroi antenę szybko.
Jedyną wadą jest zastosowany wyświetlacz, troszkę mały. Można pominąć wyświetlacz i zamontować tylko diody led informujące o stanie skrzynki. Ale ogólnie za małe pieniądze super działający sprzęt.
11.10.2020
Dodałem instrukcję obsługi Radia Ten Tec Eagle (599)
03.10.2020
W Elblągu na posesji Jurka SP2GUB przy ulicy Kalinowej 16 odbyło się spotkanie
krótkofalowców i miłośników radia.
Spotkanie przeprowadzono w wolnej przestrzeni z zachowaniem zalecanej ostrożności.
Tematem
przewodnim było spotkanie z pionierami i nestorami elbląskiego
krótkofalarstwa oraz zapoznanie uczestników z dotychczas
zebranymi informacjami o przeszłości ruchu radioamatorskiego w
elbląskim regionie.
Poczęstunek kiełbaską z ogniska z stosownymi dodatkami i ciepłe napoje uzupełniały rozmowy. Wzbogaceniem programu była giełda elektroniki oraz prezentacje posiadanego sprzętu i oprogramowania stosowanego w działalności radioamatorskiej i krótkofalarskiej.
07.08.2020
Po ośmiu latach obecności na serwerze cba.pl zmieniam położenie strony na inny darmowy serwer. Mam nadzieję że niebawem strona będzie rozpoznawalna w google.
17.05.2020
Niespełna miesiąc minął od budowy dopasowania uziemienia i już urządzenie pracuje na stacji SP4CIW.
05.05.2020
Ostatni czas to zabawa w tłumaczenie programu N1MM. Po kilku dniach powstało spolszczenie tego programu, jest to moja wersja tłumaczenia, pierwsza wersja oparta była na tłumaczeniu kolegi SP5KP, Ale to już historia. Właśnie na serwerze jest dostępna finalna wersja pliku językowego z dnia 17.05.2020. Plik częściowo uaktualniany dlatego data wydania jest umieszczana wewnątrz pliku rar. Może wymagać jeszcze poprawek, dlatego proszę o wszelkie uwagi na emaila. Plik importujemy z programu N1MM: Config / Manage translations ..Import Translation ( wybrać plik z tłumaczeniem w oknie File to Import) i nacisnąć Import. Ukaże się okienko o zaimportowaniu pliku. Zamykamy ten program. Przechodzimy do okna Configure/ Configure port / Other zmieniamy język na Polish, restart programu N1MM i mamy język polski.
17.04.2020
Potrzeba matką wynalazków. Na podstawie czasopisma KRÓTKOFALOWIEC POLSKI z roku 1992 Nr 1 str 28 powstało nowe urządzenie opisane przez Jacka SP2MBE
Układ dopasowania uziemienia. Tutaj fotka z budowy i po pomalowaniu
oraz schemat. Cewka fi 37 mm, drut DNE 2.0 12 zwojów odczep co dwa zwoje.
25.02.2020
Dodałem nowe instrukcje po polsku Icom 7300 , Icom 7600, Icom 7610 oraz Icom 9700
14.12.2019
W dniu 14 grudnia odbyło się w Malborku walne zebranie sprawozdawczo wyborcze oddziału terenowego OT 16 PZK.
20.06.2019
Program TQSL do współpracy z LOTW uzyskał polską lokalizację. Tym sposobem następny program udało się spolszczyć i po instalacji jest możliwość wyboru języka.
Wiadomo mi, że koledzy używają również programu Virtual Ports Emulator . Na stronie producenta http://www.eterlogic.com/Products.VSPE.html dostępna jest wersja instalacyjna tego programu. Plik językowy został wysłany do producenta oprogramowania , ale na chwilę obecną brak odezwu z jego strony.
Tutaj zamieszczam polski plik językowy. Należy go rozpakować i skopiować do programu następnie w opcjach wybrać język polski.
08.04.2019
Powstała nowa antena dual band 144/430 Mhz. Co prawda zakupiłem antenę Nagoya 770R i w moich warunkach działa super. Ale zanim przesyłka dotarła zacząłem budować własną wersję tej anteny. Problemem czysto mechanicznym było wykonanie cewki na promienniku, wobec czego górna część anteny upodobniła się do wersji 770H, którą łatwiej wykonać w warunkach domowych. Antena na parapecie okna nie odstępuje pierwowzorowi. Po dostrojeniu przemiennik SR4ON w zasięgu, bo te bliższe przemienniki przed strojeniem dokładnym były otwierane bez problemu. Nasuwa się pytanie po co budować antenę jak oryginał stoi gotowy do działania. Odpowiedź jest prozaiczna, tak dla sprawdzenia siebie w konstrukcji anteny dual band.
14.03.2019
W dziale Download zamieściłem poprawny schemat mikrofonu do radia Baofeng UV82.
W internecie jest schemat wg. Walta N3PL na stronie http://www.miklor.com/COM/UV_Technical.php ale mam wrażenie, że kolega nie miał w ręku tego radia a wymieniony schemat to tylko jego rozważania na temat podwójnego PTT.
22.02.2019
W dziale instrukcje oraz spolszczenia programów dodałem dwie pozycje dotyczące przenośnych radyjek. Powiązane to jest z zakupem Baofenga UV82. Do radyjka zrobiłem mikrofonogłośnik z podwójnym PTT oraz kabelek programujący. Dzięki temu zaistniałem na przemienniku Dylewskim SR4DGT.
29.01.2019
Wykonałem modernizację kabla zasilającego TRX . W oryginalnym rozwiązaniu były zastosowane bezpieczniki szklane rurkowe o dł. 30 mm. Długość drutu zabezpieczającego wykazywała tendencje do nagrzewania się i rozlutowywania bezpiecznika, druga niekorzystna wada tego rozwiązania to spadek napięcia na tych bezpiecznikach. Zastosowałem gniazda bezpiecznikowe stosowane w samochodach.
Bezpieczniki mniejszych rozmiarów, lepszy kontakt styków, brak nagrzewania się kabla w tym miejscu oraz mniejszy spadek napięcia. W wyniku modernizacji wzrosła moc oddawana z urządzenia. Czyli same plusy, do spotkania na pasmach.
14.01.2019
Powstał nowy modem do łączności cyfrowych tzw dual modem. Zależnie od sposobu podłączenia obsługujący port USB lub RS232 w komputerze. Urządzenie praktycznie sprawdzone na Icomie 706 u kolegi SP4CIW.
23.12.2018
W dziale instrukcje dołożyłem instrukcję do duobandera ze stajni Yaesu FTM 100DE
Nie wysilałem sie i korzystałem z pomocy translatora. Instrukcja jest jak jest ale napewno pomoże zrozumieć ustawienia tego TRX,a.
22.08.2018
Powstaje tłumaczenie najnowszej weresji HamRadioDeluxe. W ok 90% mam przetłumaczone HRD, Logbook i DM780. Nadal używam wersji darmowej, bo nie widzę takiej potrzeby, by kupować program który ciągle jest naprawiany. A dla mnie nie wnoszący nic nowego co by skłaniało do zakupu. Jednak w celach poznawczych testuję bez TRX,a kolejne wersje demo. Muszę poszukać użytkownika systemu w wersji angielskiej i sprawdzić czy plik po spolszczeniu przyjmuje ustawienia językowe z systemu. Jeżeli by tak było to wielojęzykowość tego programu była by prosta do realizacji.
08.08.2018
W tym dniu wypadały zawody MP ARKI VHF. Tradycyjnie już zespół Irek SP4ICN oraz Tomek SP4GHL zamontowali radiostację na wzgórzu Dylewskim. Lok. JO93xn
Pracy na radiu przyglądali się koledzy Roman SP4IGV, Stanisław SP4CIW, Jerzy SP4W oraz moja skromna osoba.
17.06.2018
Plik spolszczający aplikację TQSL powstał co prawda jakiś czas temu i w nowym wydaniu programu będzie już możliwość wyboru języka polskiego. Tu zamieszczam gotowy plik do aktualnej wersji programu. Plik należy rozpakować i folder ru wkleić do programu, w opcjach należy wybrać język rosyjski i program przemówi po polsku. Myślę, że niebawem będzie nowa wersja programu i już nie bedzie potrzeby wykonywać takich sztuczek. Po ukazaniu sie nowszej wersji programu ten plik zniknie z serwera.
19.05.2018
Powstaje nowa wersja zabawki do zasilania radia VHF i innych urządzeń.
Zamontowałem gniazdo zapalniczki samochodowej, oraz gniazdo USB. Pozwoli to na bardziej wszechstronne wykorzystanie tego zasilacza. W zasadzie jest to nowa szata już wykorzystywanego zasilacza wzbogacona o cyfrowy pomiar napięcia i prądu.
Niby nic nowego, ale parę godzin spędziłem przy konstrukcji. Zasilacz ukończony wrócił do eksploatacji. Ładowanie komórki czy zasilanie innych urządeń nie stanowi problemu.
18.05.2018
Exiland Backup to oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych które pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przywracanie plików. Ten program umożliwia tworzenie kopii zapasowych danych do różnych magazynów dysków lokalnych lub sieciowych serwerów FTP / SSH urządzeń wymiennych itp. Exiland Backup kompresuje pliki źródłowe w standardowym formacie ZIP. Bogaty zestaw funkcji i przemyślany interfejs to główne zalety tego programu. Istnieje darmowa wersja programu. Proces instalacji jest również w języku polskim. Tak to ukazał się nowy program który za moim skromnym udziałem przemawia w rodzimym języku. Zrzuty ekranu polskojęzycznej wersji programu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Program do pobrania na stronie https://exiland-backup.com/backup-download.html
19.01.2018
Powoli wznawiam budowę pomocnika do uzyskania nowych DXCC. Wielokrotnie zmieniała się koncepcja budowy. Ostatecznie postawiłem na tanie i skuteczne rozwiązanie wzmacniacza sterowanego w katodzie na popularnych lampkach GU50.
22.11.2017
W miarę wolnego czasu powstają coraz to nowe zabawki. Zbudowałem mierniki do pomiaru mocy doprowadzonej oraz współczynnika swr. Na początku powstał miernik analogowy z myślą o zakresie pasma 2 metrowego, okazało się jednak że równie dobrze spisuje się na zakresie wyższym. Następnie ruszyła zabawa w konstrukcję podobnego miernika ale oparta na mikro procesorze. Konstrukcja ta jest aktualnie w końcowej fazie pomiarów.
Ponieważ ciągle coś uruchamiam zaistniała potrzeba zbudowania zasilacza regulowanego z ograniczeniem prądowym, również regulowanym. Na półce stał zasilacz o max. napięciu 30V oraz max. prądzie 1A, ale miał jedną wadę, po wyłączeniu zasilania napięcie na wyjściu rosło do max. wartości, następnie opadało.
W tym zasilaczu jest to rozwiązane i już nie ma tego zjawiska. Poza tym jest mniejszy i lżejszy od poprzednika.
06.10.2017
Po kilku godzinach pracy powstała antena typu LPDA na pasma VHF/UHF.
Teraz czas na testy tej anteny. Zawieszenie mało korzystne bo na wysokości pierwszego piętra, ale zobaczymy czy jest odczuwalna różnica pomiędzy innymi antenami.
30.09.2017
Nowa zabaweczka do wiercenia płytek PCB i nie tylko. Do ukończenia pozostało wykonać szufladkę na wiertła. Bardzo przydatne cacko pozwoli zaoszczędzić połamanych wierteł.
29.07.2017Oprócz pracy na radiostacji ciągle coś dłubię. Jak to ktoś powiedział, potrzeba matką wynalazków, hi. W ten to sposób powstał kolejny modem do pracy emisjami cyfrowymi. Zasadniczą różnicą jest ilość kabli łączących modem z komputerem i radiostacją. Ponieważ używam IC718 więc do tego modelu został dostosowany.
Do komputera jest podłączony poprzez gniazdo USB, z drugiej strony poprzez gniazdo DB9 analogicznie jak wcześniej wykonane modemy dla zachowania kompatybilności.
W metalowej obudowie o wymiarach 95 x 25 x 105 zamontowano hub, kartę muzyczną i układ Cat z dwoma portami. Urządzenie sprawdzono wszystkimi dostępnymi emisjami, łącznie ze sprzętową emisją RTTY. Wszysko działa wspaniale zarówno na komputerze stacjonarnym jaki na laptopie. Calość była testowana na programach HamRadioDeluxe, FLdigi oraz N1MM. Do dokończenia dzieła zostało wykonać napisy oznaczające diody świcące sygnalizujące pracę modemu. A z tą kosmetyką zawsze najdłużej mi schodzi.
02.03.2017
Dużo się ostatnio działo na moim kwadracie i mało było czasu na aktualizację strony.
Najważniejsze osoby w rodzinie ( wnuczki ) zajmowały większość czasu, ale takie już to pokoleniowe przywileje. Okres zimowy ma swoje uroki, większość czasu spędzamy przy TV, komputerze lub radiu, jednak jest to także okres w którym powstają nowe rękodzieła. Ostatnio zajmowałem się budową zasilacza do radia kF.
Zakładając że to sprzęt dla siebie , musiał przewyższać wykonanie fabryczne.
Tak powstał zasilacz z zabezpieczniem przepięciowym, przeciążeniowym z automatycznym układem chłodzenia. Przy obciążeniu 20/25 Amper tranzystory końcowe są letnie, a spadek napięcia na zaciskach wyjściowych zmniejsza się o 50 mV.
Ten wynik uznałem za wystarczający, co zakończyło budowę. Pod względem zabezpieczeń zasilacz jest lepszy od fabrycznego dotychczas używanego.
Aktualnie jest testowany w ciągłej eksploatacji.
02.11.2016
Na moją prośbę Dick W3WVG poprawił błąd w aplikacji EZCalls 4.11 polegający na zamykaniu aplikacji podczas minimalizowania. Teraz powinno być wszystko okey.
Dzięki Dick.
25.09.2016
Powstała aktualizacja spolszczenia programu Fldigi wersja 3.23.14.
Wyrazy podziękowania za cenne uwagi i pomoc należą się koledze Henrykowi SP4L
Aktualny plik jest dostępny tutaj.
20.09.2016
Nie spodziewana wizyta kolegi Marka SQ5LGB. Marek pływa na łódce po mazurskich jeziorach i okazyjnie pracuje w odwiedzanych ZAMKACH dając punkty i frajdę dla kolegów. W Ostródzie używany sprzęt IC735 odmówił dalszej współpracy i kolega Marek szukał wsparcia. Naprawa sprzętu nie trwała zbyt długo, bo usterka była czysto mechaniczna. Icom wrócił do swej sprawności, ku uciesze Marka hi hi.
Cieszę się że mogłem pomóc i poznać osobiście kolegę z Warszawy.
31.07.2016
Spotkanie krótkofalowców na Górze Dylewskiej u Andrzeja SP4SAS
stało się już tradycją. Pogoda dopisywała różnie, nie skąpiła i deszczu i słońca. ale humory dopisywały.
21.05.2016
Spotkanie HAMÓW na majówce u kolegi Tomka SP4GHL.
07.04.2016
Strona mało uaktualniana ostatnio, ale troszkę się wydarzyło i brakło czasu na aktualizacje. Śmierć mojego Taty to najważniejsze wydarzenie które odbiło się mocno na życiu inne sprawy poszły w odstawkę. Powolutku życie toczy się nadal.
Wcześniej powstały nowe przyrządy pomiarowe SWR na kf i ukf oraz wzmacniacz na 145 Mhz o mocy 60 wat. Nie wiem czy będzie często wykorzystywany lecz stanowi doposażenie radia w samochodzie i daje zauważalną poprawę skuteczności np. wejście na przemiennik olsztyński jest łatwiejsze.
Tegoroczny SPDX Contest już za nami, czekamy na następny. Bo to nie liczne zawody w których biorę udział.
Do zainteresowanych osób wysyłam kartę QSL. Nowy design karty lepiej się prezentuje od tych ostatnich kart. Mnie osobiście karta sie podoba, szczególnie że to mój własny projekt hi.
02.12.2015
Finalna wersja programu EZCalls przeszła fazę testów, mam nadzieję że szybko trafi na serwer do pobrania.
03.09.2015
Od dłuższego czasu korzystałem z programiku EZCalls do ściągania danych o stacjach amatorskich. Jest to wspaniała alternatywa ograniczonego dostępu do qrz.com.
Program autorstwa kolegi Dicka W3WVG dostępny jest na jego stronie web. http://www.w3wvg.com/_mgxroot/page_10729.html
Wkrótce, mam nadzieję że Dick zamieści nową wersję już zawierającą język polski mego autorstwa. Aktualnie testuję taką wersję. Powoli język polski trafi do większej liczby programów autorstwa Dicka. Zapraszam na stronę kolego Dicka !.
31.08.2015
Działka to prawie drugie Hobby. Wiele pracy włożyłem w tym roku na działce. Wyremontowałem poszycie dachowe, wnętrze altany oraz bawiłam sie w murarza hi.
Do pełni szczęścia brakuje tylko energi elektrycznej, bo i radio by znalazło swoje miejsce.
Od jakiegoś czasu testuję antenę GP7. Ma już swoje lata i najzwyczajniej daje to odczuć. Przy zmianach pogody zmienia swoje rezonanse, co odbija się zmianą (wzrostem) swr na pasmach. Ale wszystko na dobrej drodze do renowacji tej anteny.
O ile środki finansowe pozwolą to jeszcze w tym roku a jak nie to w przyszłym antena dostanie naprawiony trap. Mam nadzieję że pomiary Waldka SP7GXP wykażą co nalezy naprawić.
20.08.2015
Powstaja nowe urządzenia. Dokończyłem już wcześniej budowany licznik częstotliwości ,czasami niezbędny przy pracach konstrukcyjnych oraz powstał nowy modem do TRX Icom tym razem na złącz RS232, ponieważ taka była potrzeba hi.
24.06.2015
Nowe dyplomy zaliczone.
17.05.2015
Rozrasta się zaplecze pomiarowe. Po budowie miernika SWR na fale krótkie powstało następne, teraz do pomiaru w zakresie 2 metrowym. Wskazania są porównywalne z urządzeniem fabrycznym YAESU YS-500. Do pełni szczęścia muszę tylko wykonać skalę miernika w programie graficznym.
20.04.2015
Nowy sprzęt na pasmo 144 Mhz. Słyszany teraz jestem w promieniu ponad 100 km. Antena RADMORA na dachu budynku zasilana kablem H155 spełnia dobrze swoje zadanie.
26.02.2015
Wykonałem programator do swojego radia FDC160A. Wszystkie funkcje można wykonać z klawiarury, niemniej programowanie z pozycji komputera jest łatwiejsze.
Program został pobrany ze strony producenta, dodatkowo na szybkiego spolszczyłem ten programik. Możliwość ściągnięcia programu, instrukcji obsługi oraz wzoru płytki PCB
zamieszczam w dziale download.
11.01.2015
Zmodernizowałem prawie rok temu zbudowany interfejs do łączności cyfrowych.
Wprawdzie używany program HRD doskonale sobie radzi z jednym portem , jednakże inne programy nie udało mi się zmusić do pełnej współpracy np. FLdigi.
Więc dodałem obsługę drugiego portu dla RTS i DTR oraz obsługę modulacji FSK.
Wymieniono obudowę. W planach budowa nowej wersji modemu z wewnętrzną kartą dźwiękową.
06.01.2015
Wykonałem prosty analizator anten. Opis znalazłem na stronie F6BQU. Drobna rzecz a cieszy. Narazie tak wygląda, ale to nie ostateczna wersja.
13.12.2014
Spotkanie opłatkowe z kolegami z Iławy
29.11.2014
Napewno zainteresuje użytkowników HRD najnowszy plik krajów oraz stacji unikalnych. Plik uaktualniany systematycznie. Odnośnik na stronie głównej.
11.11.2014
Gdyby ktoś potrzebował ostatniej darmowej wersji instalacyjnej HRD 5.24.36
lub innej wersji z tej serii to służę linkiem po wpisie do książki gości :)
11.11.2014
Dokonałem poprawek tłumaczenia HRD Logbook oraz głównego modułu HRD Nie są to radykalne zmiany ale bardziej pasujące do wykonywanych zadań. Pliki po każdej zmianie są uaktualniane na serwerze.
01.10.2014
Nowe dyplomy się pokazały na koncie więc trzeba się pochwalić.
12.09.2014
Uruchomiłem wzmacniacz mocy na bazie wzmacniacza CB Midland 747B.
Na paśmie 20 metrowym osiągam 100 W na wyjściu przy sterowaniu mocą 10 W, zwiększając moc sterowania do 20 watów uzyskuję 150 wat, na tym kończy się wzrost mocy. Ale i tak jestem zadowolony. Następny etap to wyposażenie tego układu w przełączane filtry wyjściowe, by można było się tym bawić na wszystkich pasmach.
15.08.2014
Powstała nowa zabawka. W internecie znalazłem opis filtru SCAF-1.
Pomyślałem , że coś takiego przydało by się przetestować , więc zapadła decyzja o budowie. Troszkę trwało zbieranie elementów. Gotowy filtr SCAF-1
pozwala na płynną regulację pasma przenoszenia , działa od poziomu szumu.
Najlepsze efekty uzyskujemy przy emisji CW, przy SSB również się sprawdza.
Opis zastosowanych układów scalonych będących sercem urządzenia znajduje się na stronie : www.maximintegrated.com/en.html
Na stronie można również złożyć zamówienie sampli tych układów.
16.07.2014
Przejazdem odwiedził nas Danusi kuzyn z Katowic. Zbyszek z dziećmi.
10.07.2014
Powstało nowe urządzenie przeznaczone dla kolegi. Interfejs na układzie FT232RL z opto izolacją do emisji cyfrowych.
20.06.2014
Wielkie zmiany na działce. Nowa trawka rośnie bardzo szybko i wymaga częstego strzyżenia.
30.03.2014
Słoneczna pogoda w ciągu ostatnich dni wymusiła prace związane z działką.
Domowy administrator a jednocześnie zarządca 300 m kwadratowych, zarządził odnowienie trawnika i tak w pocie czoła zostało skopane prawie 150 m kwadratowych co widać na zamieszczonych fotkach. Ale będzie gdzie pobiegać z psiakiem.
Nie typowa aura spowodowała już pąki na drzewach oraz rozkwit kwiatów. Ja osobiście preferuję grila i atrakcje z tym związane, ale czasami trzeba i coś innego wykonać.
25.03.2014
Potrzeba matką wynalazków. Ja tego nie wymyśliłem ale konieczność wykonania obwodów rezonansowych w budowanych urządzeniach wymusiała posiadanie odpowiedniego przyrządu. Tak powstał miernik do pomiaru pojemności kondensatorów oraz wartości indukcyjności. Urządzenie wykonano na podstawie opisu kolegi SP9XUH oraz strony: http://sp7dqr.waw.pl/, jak również innych dostępnych informacji w sieci
Na obudowę wyprowadzono: gniazdo zasilania, styki pomiarowe, przełącznik rodzaju pracy (pomiar L lub C), przycisk Reset oraz włącznik zasilania. Zrezygnowałem z zasilania bateryjnego, urządzenie zasilane wyłącznie z zasilacza sieciowego.
10.03.2014
Powstał interfejs cyfrowy na układzie FT232RL według opisu kolegi SQ1GU.
Urządzenie przeznaczone dla serdecznego kolegi SP4GL
25.02.2014
Wykonałem jeszcze prostszy opto izolowany CIV do Icoma. Konstrukcja znana z internetu, tylko w wersji oryginalnej jakoś nie chciała działać. A tu po modernizacji działa. Jak komputer posiada złącze RS232 to za małą kasę mamy CIV z izolacją galwaniczną pomiędzy komputerem i radiem.
04.02.2014
Dziś ukończyłem modem digi z optoizolacją pomiędzy radiem i komputerem.
Główny układ jest opracowaniem Marka SP7DQR, schemat oraz opis zaczerpnąłem z jego strony. Dziękuję Marku. Zastosowałęm układ FTM323BL. Dodałem część foniczną na dwóch transformatorkach oraz sygnalizację stanu pracy diodami LED. Urządzenie pracuje poprawnie z programem HRD. Informacje, że HRD wymaga do poprawnej pracy dwóch portów legły w gruzach.
27.01.2014
Wykonałem modernizację mikrofonu oryginalnego od IC 718
Chińska produkcja troszkę odbiega od oryginału i trzeba było dokonać korekty
Mikrofon po przeróbce spisuje się znakomicie, opis modernizacji po polsku zamieszczam w dziale Download - Instrukcje.
06.12.2013
W dniu 30 listopada o godzinie 10:00 odbyło się coroczne walne zebranie oddziału OT16 PZK. Miejsce spotkania Malbork Pl. G. Narutowicza 14. Tutaj foto relacja z tego spotkania. Były odznaczenia, dyplomy i mini giełda sprzętu. Frekwencja również dopisała.
20.11.2013
Dodałem dwie instrukcje serwisówki do Icoma 718 oraz Yaesu FT840
01.09.2013
Przestrzegając warunków licencji usunąłem z serwera spolszczone pliki nowszych wersji programu HRD. Innej wersji polsko języcznej jak ostatniej beta nie będzie.
18.08.2013
Niedziela. Postanowiłem odwiedzić kolegę z odległego 60 km Działdowa.
Parę latek jak się widzieliśmi minęło, co dało się zauważyć hi.
Czas płyną szybko w miłej atmosferze, a wspomnieniom nie było końca.
Na foto galeria dzieł Piotra (obrazy wypalane na sklejce), bo nie tylko krótkofalarstwem się zajmuje.
05.07.2013
Powstał TRX Kacper 80. Już pracuje i odbiór jest naprawdę wspaniały.
Pierwsze łączności zrobione, uzyskałem moc wyjściową 10 watów
Całość dobrze opracowana, żadnych problemów przy uruchamianiu.
Montujesz elementy zaznaczone na PCB, czytasz instrukcję Wojtka SP4SKV
i urządzenie napewno ruszy. Jeszcze tylko dodanie kompresora dynamiki i emisji cw.
Mała kasa i dobre urządzenie, to dobre połączenie.
11.06.2013
Wykonałem generator DDS wg.SQ1GU. Teraz będzie zabawa z QRP,
o ile czas pozwoli.
Podstawowe parametry:
Zakres pracy 0-40Mhz
Poziom sygnału 1Vpp 200ohm
Krok syntezy 10khz,1khz,100hz,10hz
wyświetlacz LCD 16x1
zasilanie 5V 0,5A
P1 – pasmo 160m,80m,40m,30m,20m,17m,15m,12m,10m,generator
P2 – pośrednia 0 – 20Mhz
P3 – dodawanie lub odejmowanie pośredniej
10.06.2013
O godzinie 20:05 przyszedł na świat mój wnuczek, i tak zostałem dziadkiem, a Danusia babcią. Tutaj foto z pierwszych chwil po narodzeniu.
02.06.2013
Dokonałem poprawek w plikach HRD, bo stylistycznie zawsze się coś znajdzie.
Poprawiono moduły : Digital Master, HRDLogbook, HRDRotator, HRDSatTrack
HRDDDESatTrackServer, Dołożyłem również nowe pliki, które nie wiem czemu zapodziały się i nie były dostępne : Alert.exe, BugTrapU.dll, oraz BugTrap.dll.
Wszystkie pliki są dostępne do pobrania.
11.05.2013
Spotkanie integracyjne krótkofalowców ot-16
Była kiełbasa, topiony smalczyk, ognisko i dobra atmosfera.
Pogoda i frekwencja również dopisała. Dotarłem po godzinnym błądzeniu, ale warto było. Pozdrawiam organizatorów i wpraszam się na następne spotkanie
04.03.2013
Nowy program przewidziany do użytku w zawodach przemawia po polsku,
[plik językowy dostępny w dziale Download] znaleziony na stronie http://5mcontest.qrz.ru/
09.02.2013
Od tygodnia mam w domu nowego domownika, który absorbuje sporo czasu.
Pudelek miniaturka, kolor czarny, potrafi skupić na sobie tyle uwagi, że radio i komputer troszkę idą w odstawkę. Z każdym dniem staje się coraz bardziej przyjazny, ufny, ma swoje przyzwyczajenia z poprzedniego domu (właściciel silent key) więc powolutku się do siebie przywiązujemy oraz poznajemy.
21.01.2013
Znalazłem w sieci programik umożliwiający zaprojektowamie i wydruk karty QSL.
Więcej info w dziale Download, a tak wygląda przykładowa karta QSL
01.01.2013
Zamieściłem na serwerze poprawiony plik modułu HRD780 5v2893
Znalazłem kilka błędów stylistycznych, nie ma to wpływu na pracę modułu, ale lepiej odzwierciedla sens zakładek. Na stronie domowej ukazała się wersja beta najnowszego wydania HRD. Niestety nie ma opcji wypróbowania czasowego. Należy wykupić licencję. Dodatkowo program jest zabezpieczony przed ingerencją zmiany języka.
Tylko do dwu modułów udało mi się dostać. Ale żadnej informacji czy propozycji od autorów nie dostałem. Więc na chwilę obecną HRD wersji 6 po naszemu nie będzie.
29.11.2012
W dziale Instrukcje zamieściłem instrukcję obsługi Forda Focusa MK I po polsku.
Może dla kogoś będzie przydatna.
01.11.2012
By uniknąć poszukiwań starszych wersji programu HRD, gdyż na stronie aktualnego właściciela nie są one dostępne dlatego zamieściłem je tutaj.
Są tu dostępne wersje HRD4 i HRD5
30.09.2012
Poprawiłem plik językowy do programu fldigi, jest dostępny w dziale Download.
Plik został również wysłany do autora programu.
20.09.2012
Nowy zakup, radio UKF też trzeba gdzieś zamocować.
28.06.2012
Wszystko wskazuje na to, że wersji 6 HRD nie będzie w naszym języku.
Aby go przetłumaczyć musiał bym wpierw wykupić wersję 6. Na taką opcję się nie zgadzam.
16.06 2012
Ukazała się wersja Fldigi 3.21.45 zawierająca polską wersję językową.
Program dostępny na stronie http://www.w1hkj.com/
Proszę odwiedzać dział Download , mogą ukazać się tam poprawione wersje plików językowych.
11.06.2012
Na prośbę Łukasza z Katowic SQ9DHX powstało spolszczenie programu Fldigi.
05.06.2012
Znalezione w sieci ale może komuś się przydać. Wersja HRD 5v2893 po rosyjsku.
Nie zawsze nowsze znaczy lepsze. Jeszcze wiele osób używa wersji HRDv41b2321 więc udostępniam tutaj spolszczone pliki tej właśnie wersji.
Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z Mileną Sza..... i przyrzekam, że uczynię wzystko aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe
Tymi słowami starszy syn założył własną rodzinę.
Wszystkiego najlepszego na nowej drodze i niech się Wam układa !
20.03.2012
Alternatywą dla qrz.com w HRD jest mały programik wykorzystujący witrynę
HamQTH.com wg. W4ELP. Proponuję przetestować. Aktualna wersja jest dostępna tutaj.
Używając skrótu klawiatury Ctrl - Q wprowadzamy dane w okno ALE logu.
12.03.2012
Cieszyłem się, że odnalazłem Uprawnienia Operatorskie klasy "A"
Szybko okazało się, że pomimo klauzuli : ważność na czas nieokreślony
nie bardzo są one ważne. Jednakże istnieje możliwość odnowienia tych dokumentów.
Długo szukałem odpowiednich wzorów formularzy, na stronie UKE takowe się znajdują, tylko trzeba długo szukać. Tutaj zamieszczam formularz oraz Zarzadzenie Prezesa UKE
nr 32 z 13 października 2011r. Warto zapoznać się z tymi materiałami.
23.01.2012
Po kilku miesięcznej pracy powstało spolszczenie do programu HamRadioDeluxe.
Po uzgodnieniu z nowymi właścicielami pliki spolszczające są
udostępnione na serwerze w dziale Download. Jest przymiarka , by
następne wersje programu były wielojęzykowe natychmiast
po instalacji pakietu.
28.01.2012
Siarczysty mróz nie przeszkodził w spotkaniu krótkofalowców na Dylewskiej górze.
Z oczywistych względów ognisko było oblegane. Kolega Andrzej SQ4KOQ serwował grochówkę prosto z kuchni polowej.
Podczas spotkania czynna była stacja pracująca na UKF i na pasmach KF.
Była to okazja do poznania się osobiście ludzi których łączy
pasja do radia, a znających się dotychczas jedynie via eter. Wiele
osób nie dojechało pomimo złożonych deklaracji przyjazdu, a to
za sprawą przede wszystkim pogody. Świeciło słońce i był naprawdę
piękny dzień , ale termometry spadły
poniżej -10 stopni, jednak atmosfera była naprawdę gorąca i ci koledzy
którzy nie dojechali naprawdę mają co żałować.